Aile olarak; Sevgi diliniz nedir?

  • Anasayfa
  • Aile olarak; Sevgi diliniz nedir?

Aile olarak; Sevgi diliniz nedir?

 

Günümüzde dillere pelesenk oldu belki “seni seviyorum” kelimesi.
Ne kadar anlamını taşıyor ya da anlayabiliyoruz.
Belki de sevginin yerini onun taklidi olan “ilgi” almıştır.

Spiritüel olan bir ihtiyacın, materyal bir zevk olarak eşdeğeri…
Halbuki o sevgi değil, o sadece ilgi.
Sevgi, iki tarafın da verici olduğu bir ilişkidir.
İlgiliyse bir ya da iki tarafında alıcı olduğu bir ilişkidir.
Büyüyoruz ve gerçek sevginin hasretini çekerken çoğu zaman onu aramayı bırakıyoruz. Bunun yerine ilgiyi yerleştiriyoruz, hissetmesi ve kavraması daha kolay olan şeyi.
Bu ilk yerleştirmeden sonra nörolojik bağlarımız sevgi yerine ilgi aramaya başlıyor ve giderek güçleniyor, otomatik hale gelene kadar.
Çok geçmeden, o ilgi gerçek bizi yansıtmıyor ve ruhumuzda hissettiğimiz ihtiyaçlarımızı tatmin etmeye yaklaşmıyor bile olsa, aradığımız ilgiyi getirecek şekilde giyiniyor, konuşuyor ve hareket ediyoruz.
Büyüdükçe insanların ilgisini neyin çektiği hakkında fazlasıyla fikir sahibi oluyorsun. Bir gün bir espri yaparsın ve insanlar güler. Komik olmanın insanlarla bağ kurmanı sağladığını fark edersin ve bu nedenle sınıfın palyaçosu olursun.
Ya da insanlar senin için üzülür. Kendine karı zarar vermenin ilgi getirdiğini fark etmeye başlarsın ve bu nedenle mutsuz davranırsın ya da bir şey giyersin da herkes sana bakar, bu nedenle yalnızca daha çok insanın sana bakmasını sağlayacak şekilde giyinmeye başlarsın. Bu alışkanlıklardan vazgeçmediğinde esas problem başlar.

İşte temel “SEVGİ” kavramını ailenizde hissediyor musunuz?
Peki aile içinde karşılaştığımız sevginin yerine ilgiyi koyduğumuzu nasıl anlıyoruz?
Eğer çocuğunuza bağıra bağıra senin için saçımı süpürge ettim şu senin yaptığına bak diyorsanız…(tabi aynı şeyler eşiniz içinde geçerli)

Ailenizden beklentileriniz karşılanmadığında (yani beklediğiniz ilgiyi göremediğinizde) sağlıklı yetişkin iletişim yollarını tercih edemiyorsanız
Kazan-kazan iletişim modeli yerine hep kazan-kaybet ya da kaybet-kazan modelin içinde buluyorsanız… Sevgi deponuzu doldurmaya, sevgi depolarınızı nasıl dolduracağınızı bilmeye ihtiyacınız olabilir.

 

“AİLE DANIŞMANLIĞI” hizmetlerimizle gelin hem olduğunuz halinizle sevginin ailenizdeki yerini, organik olan sevgi ile aranızdaki mesaiyi olmak istediğiniz yerin mesafesini belirleyelim. Aynı zamanda isteklerinize ulaşmanız için de kullanılabilir ve uygulanabilir bilgi içerikli yol haritanızı birlikte belirleyelim.

0 530 526 72 64