İlişkilerde İletişim

İnsanoğlu…

Küçüklüğümden beri merakla izlediğim, davranışlarını anlamlandırmaya çalıştığım insanoğlu…
Meğer bu merak duygum, beni kendi yolculuğum için besliyormuş.
Öğrendikçe hiçbir şey bilmediğimi anladım ve merakımın dozunun her geçen gün daha da artması bu beslenmeyi kuvvetlendirdi. Aynı zamanda sonsuz olasılıklara karşı nasıl da kendimizi kör, sağır, dilsiz yaptığımızı çok az idrak etsem dahi içsel yolculuğumda bu azıcık farkındalığın bile bana çığır aştığını görmek müthiş gerçekten.

Beynimiz yaşanan olayları acı ve zevk olarak ikiye ayırır. Acıdan kaçmak, hazza yaklaşmak için acıyı zevkle bağlamasını zamanla öğrenir ve bu öğrenme süreci de “öğrenilmiş inançlarımızı” oluşturur.
Örneğin; ”Yemek beni mutlu ediyor ve daha çok mutlu olmaktan kimse beni alıkoyamaz.” diyerek yemek ile mutluluğu bilinçaltı seviyede bağdaştırıp onaylamış oluyoruz. Bu genelleme yazgısı oluştuğunda yemeğin dozu, kalorisi kaçsa da suçluluk duymaz ya da suçluluk duygusunu hemen zevke dönüştürürüz.

“Genelleme yapma” yeteneği bir yerde hayatımızı kolaylaştırır.  Bilinçaltı yine kestirme yolların bağlantısını öğretildiği gibi aynı şekilde bıkmadan usanmadan yerine getirir.
Beyin genelleme yaptığında, her defasında düşünmek zorunda kalmaz, düşünce veya davranışı otomatiğe bağlarız.
“Sabahları kalmak zordur” genelleme kalıbı inanç haline dönüştüğünde, seni sabah erken kaldırmaya çalışandan nefret edebilir, “sabahları kafam çalışmıyor, uykumu alamıyorum, erken yatarsam uyuyamıyorum” gibi cümleler ile bu inanç kalıbını meşru olması için zemin hazırlarsınız.
“Beni hep böyle sıkıntılı insanlar bulur”, “Ben her zaman şanssızım zaten” gibi cümleler yine zihnin genelleme cümleleridir.

Bir çivi bir nalı, bir nal bir atı,
Bir at bir süvariyi, bir süvari bir bölüğü,
Bir bölük de bir ülkeyi kurtarır…

Zihnin kabul ettiği bir genelleme cümlesi inanç kalıbına, bir inanç kalıbı yaşamına, başka olasılıkları görmemene neden olur…
“Niye bunlar hep benim başıma geliyor?” dediğin şeyler öğrenmeye karşı oluşturduğun dirençlerden kaynaklanıyor.
Hayat okulunda sınıfını torpille geçemezsin. Derslerine konu olan sorunlara algılarını (inançlarını) değiştirerek farklı bir dikkatle tekrar dikkatini vermelisin.

 

0 530 526 72 64