Çocuklarda Dürtüsellik Neden Kaynaklanıyor?

  • Anasayfa
  • Çocuklarda Dürtüsellik Neden Kaynaklanıyor?

DÜRTÜSELLİK NEDEN KAYNAKLANIYOR

 

Dürtüsellik kişinin davranışlarına sınır koyma noktasında sorun yaşamasıdır.
Dürtüselliği ağır basan bireyler kendilerini frenlemekte zorlanırlar. Bir davranışı yaparken sonucunu düşünmez sadece o an yapma eylemine odaklanır.
Acelecidirler. Sürekli bir yerlere yetişmeye çalışıyor gibi hızlı ve çabuk bir şekilde hareket etmeye çalışırlar.
Aklından geçen düşünceleri hemen söylemek isterler ki çoğunlukla da söylerler. Dürtüsel bir bireyde aklından geçeni hemen yapma, sabır edememe, herhangi bir şeyi eklemekte zorluk çekme gibi davranışlar söz konusudur.

 

Dürtüsel davranışları ağır basan çocuklarda frenleme sistemi sağlıklı bir şekilde çalışmadığı için akıllarına her ne geliyorsa hemen yapmak isterler.
Sergilemiş oldukları davranışların ortama uygun olup olmadığı ya da davranışın sonucunda nelerle karşılaşabilecekleri önemli değildir. Önemli olan o anda istediği davranışı ortaya koymaktır.
Yaptıkları davranışın doğruluğu ya da yanlışlığı ile ilgilenmezler. Ancak davranışı yaptıktan sonra doğru ya da uygun davranış olup olmadığını görebilirler.
Dürtüsellik, çeşitli faktörlerden kaynaklanabilir, bunlar arasında duygusal durumlar, stres, öfke veya bağımlılık gibi etmenler bulunabilir. Dürtüsellik, bazen bireylerin düşünmeden veya düşünce sürecini atlayarak hareket etmesine yol açabilir, bu da sonradan pişmanlık veya zarara yol açabilir. Bu nedenle, dürtüsellik yönetimi önemli bir beceridir ve kişilerin duygularını tanıyarak, uygun stratejiler geliştirerek ve bilinçli kararlar alarak bu tür ani isteklere karşı koymalarını sağlar.
Pek çok ebeveyn “kızmamıza rağmen, defalarca aynı yanlışı tekrar ediyor” şeklinde şikâyet ettiklerini duyuyoruz.
Nasıl oluyor da bu çocuklar yapacakları işin sonunda zarar göreceklerini bildikleri halde göz göre göre yanlış yapmaya devam ediyor?
Çünkü bir olaya tepki vermeden önce durup üzerine düşünecek kadar bir kontrol güçleri olmadığı için.

0 530 526 72 64