Aşkı Nasıl Tanımlarsınız

  • Anasayfa
  • Aşkı Nasıl Tanımlarsınız

Duyduklarımızdan
Dinlediklerimizden
Okuduklarımızdan
İzlediklerimizden
Gözlemlediklerimizden
Deneyimlediklerimizden
Aşina olduklarımızdan…
Aşk tanımımız muhtemelen bunlardan oluşuyor.
Şayet aşk tanımınız içinize mutsuzluk ve aydınlık ile dolduruyorsa, karşınıza çıktığında sizi mutlu eden bu parlak deneyimi kapılarınızı sonuna kadar açarsınız.
Tam tersi, yaptığınız tanım size acıyı ve karanlığı çağrıştırıyorsa, bunu teyit edecek ilişkilere girer ve bu ilişkilere tutunmakta ısrarcı olursunuz. Çünkü aşk sizin için budur!

Şimdi aşkı nasıl tanımadığınıza yeniden bir bakın derim…
Yaşamla kendinizle kurmadığınız bağı bir başkası aracılığıyla kurduğunuz sürece, yaşadığınız hikaye daima aynıdır. Kişiler değişebilir, hikâyeleriniz değişmez. Kendinizi tanıma da, ihtiyaçlarınızı keşfetmeden ve onları öncelikle bizzat karşılama sorumluluğunu almadan başladığınız her ilişkide, kendinizi bir döngü de bulursunuz. Daima aç, talepkar ve ihtiyacı olduğu anlarda öfkeli biri.

Kendinizi içine hapsettiğiniz bu döngüyü aşk gibi çekici bir kelimeyle isimlendirdiğinizde, Özsaygınızı korumak için müthiş bir kılıf hazırlamış hem de bu durumu çevrenizdekiler gözün da kabul edilebilir hale getirmiş olursunuz. Aşığım, ne yapabilirim, elimde değil dediğinizde aşkın insanı kurban yaptığına dair yaygın inanç sayesinde hiç sorumluluk almadan, karşınızdakine bağımlı olduğunuz bu döngü de uzun süre kalırsınız.

Oysa aşk sizi kurban yapmaz.
Aşk, güçlendirir özgürleştir…

0 530 526 72 64